Przemysł cementowy

Przemysł cementowy


Przemysł cementowy należy do branż najbardziej kapitałochłonnych, a koszt cementowni przekracza zazwyczaj 200 mln USD/mln ton mocy produkcyjnych rocznie. Ponieważ jest to przemysł energochłonny, na każdą tonę wyprodukowanego cementu potrzeba od 60 do 140 kg oleju opałowego i około 120 kWh energii elektrycznej, w zależności od odmiany cementu i zastosowanego procesu.

Cement wytwarzany jest poprzez ściśle kontrolowaną kombinację chemiczną wapnia, krzemu, glinu, żelaza i innych składników. Typowe materiały używane do produkcji cementu obejmują wapień, muszle i kredę lub margiel w połączeniu z łupkiem, gliną, łupkiem ilastym, żużlem wielkopiecowym, piaskiem krzemionkowym i rudą żelaza. Składniki te po podgrzaniu w wysokich temperaturach tworzą substancję przypominającą skałę, która ostatecznie zostaje zmielona na drobny proszek, który powszechnie nazywamy cementem.

Metodę wytwarzania cementu powszechnie nazywa się metodą suchą. Proces ten obejmuje wydobywanie głównych surowców i kruszenie skał przed dalszą obróbką w kruszarkach lub młynach młotkowych w celu rozdrobnienia skał do około 3 cali lub mniejszej. Następnie piec cementowy podgrzewa skały wraz z innymi składnikami, takimi jak ruda żelaza lub mielony i zmieszany popiół lotny do temperatury około 2700°F w ogromnych cylindrycznych stalowych piecach obrotowych wyłożonych specjalną cegłą szamotową.

W miarę przemieszczania się materiału przez piec niektóre pierwiastki są usuwane w postaci gazów. Pozostałe pierwiastki łączą się, tworząc nową substancję zwaną klinkierem, która jest dalej chłodzona przed końcowym etapem mielenia i mieszania z niewielkimi ilościami gipsu i wapienia

Przemysł i megatrendy

Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne w tej branży, duży nacisk kładzie się na trwałość kluczowych urządzeń do przetwarzania i powiązanych z nimi części. Elementy są zawsze poddawane działaniu wysokiej temperatury, erozji, ścierania, naprężeń udarowych i korozji. Chociaż poprawa odporności sprzętu na zużycie jest niezbędna, żywotność części ma również kluczowe znaczenie dla zapewnienia efektywności kosztowej i wydajności.

Proces separacji obejmuje metody ługowania, metody grawitacyjne, emisyjne i separację magnetyczną. Część aparatury i sprzętu używanego w w procesie separacji to komory emisyjne oraz rury, wężownice i urządzenia do separacji magnetycznej. Woda też musi zostać wyekstrahowana ze stężonego produktu, co osiąga się za pomocą wężownic, filtrów, zagęszczaczy, osadników i suszarki. Pozostały proces obejmuje mielenie, szlifowanie, pirometalurgię, elektrometalurgię i rafinację poprzez wykorzystanie ciepła, środków chemicznych i energii elektrycznej.

Dura-Metal wsparł przemysł cementowy, wprowadzając technologie napawania poprzez spawanie i natryskiwanie termiczne. Napawanie ma na celu poprawę profili elementów przy jednoczesnym zachowaniu ich wydajności w warunkach produkcyjnych. Powszechnie stosowane materiały obejmują stopy na bazie żelaza, miedzi, kobaltu, stopy na bazie niklu, stopy węglika chromu i stopy o nanostrukturze. Ponadto Dura-Metal odgrywa kluczową rolę we wspólnym opracowywaniu części urządzeń do różnych zastosowań w przemyśle cementowym.

Niektóre z naszych zastosowań

  • Natrysk łukowy na walec
  • Płyta membrany
  • Płyta chłodnicy klinkieru
  • Listwa udarowa i młotek
  • Łopatka wentylatora
  • Wysokociśnieniowy walec cementowy
  • Kruszarka szczękowa
  • Naprawa opon w piecu
  • Śruba pompy Kinon
Scroll to Top